Plovoucí podlaha je fenomén posledních let a nachází se alespoň v některé z místností ve většině českých domácností. Pokud jste si ji pořídili i vy, zřejmě jste tak učinili také z důvodu jednoduché údržby. Pravdou je, že čištění skutečně není komplikované a v případě běžné podlahové plochy zabere poměrně málo času. Přesto byste měli dodržovat několik základních pravidel – protože ani „plovoučka“ nesnese zdaleka všechno.
Pozor na vodu
Alfou a omegou dlouholeté trvanlivostí je zamezení styku s vodou, a to bez ohledu na materiál. I velmi kvalitní plovoucí podlaha se může po kontaktu s větším množstvím vody zvlnit a způsobit vám nepříjemné problémy.
Čím stírat?
V souvislosti s pohodlným a efektivním stíráním je zřejmě nejlepší volbou speciální plochý mop s hadříkem z mikrovláken. Podlaháři Brno z řemeslnického cechu EKOMPLEX doporučují značku Leifheit, které vyrábí inovativní systém pro odstředění vody. Díky tomu, že je součástí kbelíku, lze mop velmi důkladně vyždímat a zajisti, aby se do podlahy nedostala voda.
Jaké čisticí přípravky používat?
Pro čištění plovoucí podlahy jsou určeny speciální přípravky. Nejlépe hodnoceny jsou produkty značek Pronto a Alex. K dostání je samozřejmě i mnoho čistidel od jiných výrobců – podstatné je, aby přípravek obsahoval leštidlo. Můžete použít také jemný roztok jaru a vody.
Jde se na to…
Než se pustíte do setření plovoucí podlahy pořádně vyždímaným mopem, důkladně ji vyluxujte od všech větších nečistot, drobků a chlupů. Celkový dojem z čisté podlahy umocníte pomocí speciálního čističe, kterým povrch vyleštíte na sucho.
A jak podlahu nepoškodit?
Nejlepší prevencí před poškozením je výběr podlahy podle plánovaného zatížení. Připlatíte-li si za krytinu odpovídající stupni komerčního zatížení, rozhodně tím nic nepokazíte. Odolná plovoucí podlaha logicky vydrží podstatně déle v původním stavu.