Jak správně udržovat plovoucí podlahu?

Plovoucí podlaha je fenomén posledních let a nachází se alespoň v některé z místností ve většině českých domácností. Pokud jste si ji pořídili i vy, zřejmě jste tak učinili také z důvodu jednoduché údržby. Pravdou je, že čištění skutečně není komplikované a v případě běžné podlahové plochy zabere poměrně málo času. Přesto byste měli dodržovat několik základních pravidel – protože ani „plovoučka“ nesnese zdaleka všechno.

Pozor na vodu

Alfou a omegou dlouholeté trvanlivostí je zamezení styku s vodou, a to bez ohledu na materiál. I velmi kvalitní plovoucí podlaha se může po kontaktu s větším množstvím vody zvlnit a způsobit vám nepříjemné problémy.

Čím stírat?

V souvislosti s pohodlným a efektivním stíráním je zřejmě nejlepší volbou speciální plochý mop s hadříkem z mikrovláken. Podlaháři Brno z řemeslnického cechu EKOMPLEX doporučují značku Leifheit, které vyrábí inovativní systém pro odstředění vody. Díky tomu, že je součástí kbelíku, lze mop velmi důkladně vyždímat a zajisti, aby se do podlahy nedostala voda.

Jaké čisticí přípravky používat?

Pro čištění plovoucí podlahy jsou určeny speciální přípravky. Nejlépe hodnoceny jsou produkty značek Pronto a Alex. K dostání je samozřejmě i mnoho čistidel od jiných výrobců – podstatné je, aby přípravek obsahoval leštidlo. Můžete použít také jemný roztok jaru a vody.

Jde se na to…

Než se pustíte do setření plovoucí podlahy pořádně vyždímaným mopem, důkladně ji vyluxujte od všech větších nečistot, drobků a chlupů. Celkový dojem z čisté podlahy umocníte pomocí speciálního čističe, kterým povrch vyleštíte na sucho.

A jak podlahu nepoškodit?

Nejlepší prevencí před poškozením je výběr podlahy podle plánovaného zatížení. Připlatíte-li si za krytinu odpovídající stupni komerčního zatížení, rozhodně tím nic nepokazíte. Odolná plovoucí podlaha logicky vydrží podstatně déle v původním stavu.

Kam dál?