Vyberte si své domácí kino podle možností svého obývacího pokoje

Zrak, sluch, čich, hmat a chuť. V sledování filmu v klasickém kině jsou naplněny rovnou tři z těchto smyslů – zrak sledováním filmu ve vysokém rozlišení, sluch posloucháním výrazné hudby z reproduktorů a chuť, když si nezapomenete koupit popcorn. Jakmile však přijdeme domů, spokojíme se s pouhým jedním smyslem. Proč? Moderní Full HD či 4K televizory slibují sice nadstandardní podívanou, srovnatelnou v kvalitě s kinem, ale skutečnost je potom dost rozdílná. Ačkoliv obraz opravdu nabízí to, co slibuje, často je to na úkor zvuku. Kvalitní zvuk, který vás rázem přesune do centra dění, poskytnou pouze dobře zvolené reproduktory domácího kina.

Domácí kino podle kanálů

U domácích kin se setkáte s označením čísly jako je 2.1, 3.1, 4.1, 5.1, 7.1 a více. První číslo udává, z kolika dílů se domácí kino skládá, tedy kolik reproduktorů obsahuje. Jednička je potom vždy a pouze subwoofer, který se umisťuje nejčastěji přímo k televizi a podkresluje zvuk bassy. Aby vaše koupě měla smysl a domácí kino opravdu zařídilo plnohodnotnou hudbu, která vás bude doslova obklopovat, měli byste se zaměřit na kino od 5.1 kanálů výše.

Teprve v takovém počtu budete hudbu vnímat mnohem intenzivněji, a to nejen při sledování filmů, ale i pouštění písní. Vzhledem k těmto počtům se hodí do prostornějšího obývacího pokoje.

Domácí kino podle vašich prostorových možností

Snadno se řekne, že pro pocítění kvalitnějších ozvučení místnosti potřebujete 5 a více kanálů, tedy domácí kino skládající z pěti reproduktorů. Ovšem ve chvíli, kdy bydlíte v garsonce nebo je váš obývací pokoj malý, a přesto chcete kvalitní audio, může to představovat problém. Řešením v takové situaci bývá pořízení soundbaru namísto běžného domácího kino.

Toto provedení se skládá pouze ze subwooferu a poté dlouhého jediného reproduktoru. S jeho instalací odpadá nutnost rozmisťovat další reproduktory po místnosti a tahání kabeláže. Kvalita tohoto audio systému dokáže nahradit i běžné domácí kino. Na druhou stranu si ale poměrně připlatíte.

Pokud hledáte další informace o problematice, můžeme vás odkázat na tuto stránku.

Kam dál?