Jak odolat reklamní masáží a neutratit skrz Vánoce zbytečné tisícovky navíc?

Opakuje se to rok co rok. Neskutečná reklamní masáž ze všech možných i nemožných stran – kupujte, kupujte, na Vánoce přece musíte mít doma všechno, co vám teď nabízíme. Jinak byste nebyli in a cool. Vaše děti by vám neodpustily, že doma nemáte to správné pití, co dělá Vánoce Vánocemi. Že nejste správně elektronicky vybavení a že pod stromečkem není to jediné správné oblečení, šperky, kosmetika, či boty. A o dekoracích ani nemluvě, bez těch správných dekorací, které doporučuje ta nejvíce zaplacená reklama, by to nebyly ty správné české Vánoce!!!

Tak a prrr!

Zastavme se! Vypněme televizi, rádio, počítač, tablety a telefony si dejme offline. Zavřeme všechny časopisy, noviny a ani se nedívejme z okna, pokud máme výhled zrovna na nějakou povedenou reklamu. A v klidu se zamysleme.

Zamysleme se nad tím, co my sami chceme mít o Vánocích. Každý to máme nastaveno jinak. Někdo má rád Vánoce v luxusním prostředí moderních dekorací, prosvětlený byt, jemné prostírání a štědrovečerní večeři v podobě bohaté tabule, která je pak i na Boží hod vánoční a na Štěpána.

Jiní zase dají přednost běžně uklizené domácnosti s několika vánočními doplňky, ale zase nádherně provoněné jehličím, skořicí a třeba i s mnoha tradičními vánočními zvyky. A někde se to sfoukne obojí dohromady.

Vše je o vašem rozhodnutí

Pokud to reklamě nedovolíte, nemusí na vás mít žádný vliv. Vy si sami s rodinou dohodněte, co by kdo z vás chtěl najít pod vánočním stromečkem. Děti nechte, aby napsaly, nakreslily anebo z katalogu hraček vystřihly jednu či dvě věci, které by si přály. Pro vaši finanční bezpečnost z katalogu předem odstraňte stránky s velmi drahými hračkami za tisíce korun.

To si můžete troufnout u dětí menších. S těmi většími se pro změnu dá domluvit. Již vědí, že Ježíšek jste vy. A pokud stojí o nějaký drahý dárek opravdu hodně, můžete se dohodnout, že si jej částečně zaplatí ze své kasičky.

Jestliže není vyhnutí a vidíte, že dítě o dárek hodně stojí, je ochotné si ho i z části zaplatit, můžete zbytek ceny zafinancovat pomocí nebankovní půjčky online. Ta vyřeší předvánoční finanční napětí a po Novém roce ji postupně začnete splácet. Může to být i půjčka ihned na ruku, kterou využijete zejména tehdy, když kupujete dárek přímo v kamenném obchodě a nechcete peníze vybírat v bankomatu.

Jsou vánoční dekorace až tak nezbytné?

Jsou. Přece jen dělají atmosféru Vánoc a pomohou vám vnést do bytu tu krásnou vánoční náladu. Ale nemusíte kupovat každý rok nové. Přírodní dekorace jsou v kurzu pořád, ty nelze ničím nahradit. Takže pokud je rozumně uskladníte, můžete je používat i několik let.

Blikající světla rozhodně v interiéru nepotřebujete. Je to čistě věc vkusu, ale pokud chcete šetřit, Vánoce se bez nich v klidu obejdou. Blikání bude beztak dost třeba u sousedů přes ulici.

Jak na rozumný nákup jídla?

Nejdražší položkou Vánoc někdy bývá sváteční tabule. Už je u nás zažité, že Vánoce jsou obdobím bohatého hodování. Ale není potřeba se tohoto vánočního mýtu držet. Když se totiž během vánočních svátků a dovolené mezi Vánocemi a Novým rokem stále jen cpeme dobrotami, je z toho naše tělo unavené, my jsme psychicky otrávení a rozhodně se nedá říct, že bychom si díky bohatým menu Vánoce nějak extra užili. Spíše si zakládáme na zdravotní problémy.

Tady zase stačí trocha rozumu do hrsti. Menu si naplánujme dopředu, projděme domácí zásoby a podle výsledku šetření si sestavme nákupní lístek. Vánoční cukroví napečme doma anebo jej nakupme dostatečně dopředu v předvánočních akcích. Dá se na to jít i opačně: prohlédněme si letáky obchodů, najděme si potraviny v akci a podle toho sestavme menu naší vánoční dovolené. Nezapomínáme na pohoštění návštěvám. Domácím cukrovím ale vezme za vděk každý.

Rozumná půjčka může pomoci

Občas se finančních prostředků nedostává ani na běžné vánoční hoštění, dekorace a dárky. Půjčka v takovém případě není žádnou ostudou ani katastrofou. Je naopak pomocnou rukou. Než si však konkrétní půjčku vyberete, využijte online srovnání půjček. Na jednom místě najdete všechny běžně dostupné půjčky bankovní i nebankovní. A vidíte, která zrovna je ta nejlevnější, na kterou její poskytovatel zrovna dal akční podmínky, kterou můžete splácet tak, jak vy potřebujete. Která se vám zkrátka nejvíce vyplatí.

Od lednové či únorové výplaty začnete půjčku splácet a budete spokojení, že vy a hlavně vaše rodina jste si užili příjemné, rozumné a reklamou nezdivočené Vánoce.

Kam dál?