Kdo může provádět investiční poradenství

Chcete investovat do podílových fondů a s penězi vám radí finanční poradce? S investicemi vám může pomoci jedině investiční poradce, osoba, která má na tuto pozici certifikát udělený Českou národní bankou.

Poraďte se s odborníky

Máte zájem o investiční poradenství? Nemusíte vyhledat hned prvního poradce. Poraďte se klidně hned s několika nezainteresovanými osobami. Na trhu můžete narazit na poradce, kteří si na něj jen hrají. Motivuje je pouze výše provize z uzavřeného obchodu.

Investiční poradce musí umět poradit

Osoby označené jako finanční poradci vám nesmí radit s výběrem investičních produktů. Mohou vám pouze nabídnout některý z těchto nástrojů a prodat vám je, ale nikterak více se nesmí angažovat. Poradit vám může naopak investiční poradce, který má na svou činnost, investiční poradenství, již zmíněnou licenci ČNB a jeho poradenství musí být mířeno vždy na konkrétní osobu a individuálně.  Je třeba posoudit majetkové poměry, znalosti a zkušenosti jedince  a navrhnout mu vhodnou investici.

O tom, zda je pro vás investice vhodná, rozhoduje vyplněný investiční dotazník a také další parametry – vlastní znalost produktu, jak vysoká je míra rizika produktu, kolik peněz mohu investovat a jak je profesionální společnost, která vybraný fond spravuje.

Co se týče poplatků za investiční poradenství, funguje jich celý systém. Při koupi investice platíte vstupní poplatek. Za každý rok existence vaší investice se platí udržovací poplatek za správu fondu a při prodeji investice je třeba uhradit výstupní poplatek. Ten má spíše investora odradit od ukončení investice. Nastaveny jsou v procentech, podle objemu investice, v některých případech se neplatí všechny. Je lepší vyhýbat se investicím, kde jsou poplatky přehnaně vysoké.

 Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Český-magazín.cz

Krásné-bydlení.cz

SEOlaboratoř.cz

Kam dál?

Leave a Comment